Najprostszy przepis na ozdoby choinkowe z masy solnej

17:03 Gosia Komentarzy: 0

ozdoby choinkowe z masy solnej

Ostatni raz z masą solną miałam do czynienia w podstawówce. Tegoroczne Boże Narodzenie stało się doskonałą okazją, żeby powrócić do dzieciństwa, zasiąść przy kuchennym stole i przygotować choinkowe ozdoby. Z tą różnicą, że tym razem dzielnie towarzyszyła mi Lenka, wałkując ciasto, wycinając ozdoby i malując je. Wykonanie takich ozdób jest banalnie proste, ale dość czasochłonne. Warto jednak poświęcić chwilę, bo satysfakcja jest ogromna. Poniżej instrukcja, jak krok po kroku się do tego zabrać.

Krok 1. Przygotowanie masy solnej.

Nic prostszego. Wystarczy zmieszać: szklankę mąki, szklankę soli i pół szklanki wody. Ugniatamy do uzyskania jednolitego "ciasta".

Krok 2. Wałkowanie ciasta i wycinanie ozdób.

Uważajcie, aby ciasto nie było zbyt cienkie. Wg mnie najlepiej rozwałkować tak, aby miało ok. 3-4 mm grubości. Do wycinania idealnie nadadzą się foremki do pierniczków. Kształty dowolne. U nas są gwiazdki, serduszka, choinki, bałwanki, księżyce, dzwonki. 


Krok 3. Wycięcie otworu do zawieszenia.

Zamieszczam ten krok osobno, bo to dość istotne, żeby otwór do przewleczenia nitki wykonać, zanim ciasto wyschnie i stwardnieje. Ja używałam do tego słomki do napojów.

Krok 4. Suszenie ozdób.

Spotkałam się z opinią, że suszenie w piekarniku powoduje pęcznienie ozdób. Żeby tego uniknąć, położyłam je po prostu na stole, żeby wyschły we własnym tempie. Czekałam dzień, drugi... Na trzeci straciłam cierpliwość i włożyłam je do piekarnika (na 80 stopni, bez termoobiegu, przy otwartych drzwiczkach). I wydaje mi się, że lepiej (a na pewno szybciej) posłużyć się jednak piekarnikiem.

Krok 5. Malowanie i zdobienie.

Do pomalowania ozdób używałyśmy farb plakatowych. Najpierw jedna strona, potem suszenie suszarką i druga strona. Do dekoracji dodatkowo użyć można koralików, cekinów i innych drobiazgów (wszystko zależy od waszej wyobraźni).Krok 6. Przewleczenie nitki.

Żeby uzyskać dodatkowy efekt dekoracyjny, zamiast nitki użyłam ozdobnych tasiemek. W tej roli sprawdzą się też bardzo wąskie wstążeczki.

Gotowe. Udanej zabawy!
0 komentarze: